MSDN ADMINISTRATOR (MSDN YÖNETİCİ) SİTESİ

Microsoft’un birden çok MSDN aboneligini bir kerede kaydedebilmenizi, kayitli tüm aboneleri görebilmenizi ve kayitli abonelerde degisiklik yapabilmenizi saglayan yeni bir MSDN Administrator (MSDN Yönetici) Sitesinin hizmete açtigini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Müsterilerimizin MSDN Aboneliklerini daha kolay yönetebilecek bir yöntem talepleri dogrultusunda, müsteri görüslerini temel alarak bu siteyi tasarladik.

 


Bu yeni Administrator Sitesi https://licensing.microsoft.com adresindeki Microsoft Toplu Lisans Sitesinin (MVLS) parçasidir. MVLS sadece onayli kullanicilara açiktir. Anlasma Bildirim kisileri ve/veya Birincil Irtibat Kisileri siteye otomatik olarak ulasabiliyor ve digerlerine erisim hakki verebiliyor. Müsterilerinin kendilerini erisim hakki vermesi durumunda, kurumsal müsteri bayileri de bu siteyi kullanabilir. Administrator Sitesi istege baglidir, müsteriler bu siteyi kendi aboneliklerini kaydetmek ve yönetmek için kullanma konusunda tercihlerini yapabilir.


 


Su anki toplu lisans kayit sitesi olan https://register.one.microsoft.com da hizmet vermeye devam edecek. Bu site kamuya açiktir ve tüm toplu lisans müsterileri bu siteyi kullanabilir.


 


Yeni siteyi tanitan videoyu su adreste bulabilirsiniz: http://msdn.microsoft.com/subscriptions/administration 


Yeni Administrator Sitesi sayesinde sizin de MSDN Aboneliklerinizi daha kolay yöneteceginizi umuyoruz. Bu yeni site hakkindaki görüslerinizi bekliyoruz.


 


MSDN ve TechNet Administrator Sitesi Sik Sorulan Sorular


Yanitin görüntülenmesini saglamak için sorulardan herhangi birini tiklatin. Yaniti yeniden gizlemek için soruyu tiklamaniz yeterlidir.


MSDN/TechNet Administrator sayfalarina nasil erisebilirim?
MSDN/TechNet Yöneticisi sayfalarina Microsoft Volume License Sitesinden erisebilirsiniz. Microsoft toplu lisans anlasmanizda listesi verilen Bildirim Kisileri veya Birincil irtibat kisileri, Microsoft Toplu Lisans Sitesine otomatik olarak erisim hakki kazanir. Bildirim Kisilerinden veya Birincil irtibat kisisinden erisim hakki isteyebilirsiniz. Bildirim Kisilerinizin veya Birincil irtibat kisinizin kim oldugunu kurumsal müsteri bayinizden ögrenebilirsiniz.


Microsoft Toplu Lisans Sitesine giris yaptiktan sonra ekranin sol tarafindaki içindekiler tablosundan “MSDN/TechNet Administration” baglantisini seçin. Sonraki sayfada erisim hakkina sahip oldugunuz anlasmalarin listesi olacaktir. Göz atmak istediginiz anlasmayi seçin.


Diger anlasmalara nasil erisebilirim?
Microsoft Volume License Sitesinde diger anlasmalara erisim talebinde bulunabilirsiniz. “Reports” bölümüne gidin, “Request Agreement Access” seçenegini seçin ve görmek istediginiz anlasma numarasini girin.


Kurumsal Müsteri Bayisi dahil olmak üzere diger kisilere Microsoft toplu Lisans Sitesine erisim hakkini nasil verebilirim?
Daha çok kullanici eklemek için Microsoft Volume License Sitesinin ana sayfasina girin. Ekranin sol tarafindaki içindekiler tablosunda “Administration” seçenegini seçin.  Sonra “Manage User Access” sayfasini seçin. Mevcut kullanicilarin erisim haklarini degistirebilir veya anlasmaya yeni kullanicilar ekleyebilirsiniz. Yeni bir kullanici eklemek için “New User” seçenegini seçin ve kullanici adini ve e-posta adresini girin. Tüm erisim düzeyleri MSDN/TechNet yönetim sayfalarina erisebilir.


Bir anlasmadaki MSDN veya TechNet lisansi ve ortami sayisini nasil görebilirim?
Microsoft Toplu Lisans Sitesine giris yaptiktan sonra ekranin sol tarafindaki içindekiler tablosundan “MSDN/TechNet Yönetimi” baglantisini seçin. Sonraki sayfada erisim hakkina sahip oldugunuz anlasmalarin listesi olacaktir. Göz atmak istediginiz anlasmayi seçin.


Agreement Summary sayfasi açilacak ve bu anlasmadaki tüm MSDN ve TechNet lisanslarini liste hâlinde gösterecektir.


Kullanicilari nasil kaydedebilirim?
Yeni kullanicilari kayit etmek için Agreement Summary sayfasini baslatin.  Ürün tablosundan kaydetmek istediginiz ürünü seçin. Sonra açilan kutudan “Register Users” seçenegini seçin. Istenen abone bilgilerini girin, ortam türünü seçin ve “Register” seçenegini tiklatin.


Ayni adreste birden çok kullaniciyi kaydediyorsaniz, “Same address for next Subscriber” kutusunu isaretleyebilirsiniz ve adres bilgileri kaydedeceginiz sonraki abone için saklanir.


Organizasyonumun aboneleriyle ilgili ayrintilari nasil görüntüleyebilirim?
Registration Details sayfasi irtibat bilgileri ve abonelik türü dahil olmak üzere kayitli her abone için tüm bilgileri içerir. Bu ayrintilari görüntülemek için Agreement Summary sayfasindan baslayin.  Önce görüntülemek istediginiz ürünü seçin sonra açilan kutuda “View Details” seçenegini seçin. Registration Details sayfasi açilir, kayitli tüm abonelerin tam listesini bu sayfada bulabilirsiniz. Her abone adi bir köprü bag içermektedir, bu adlari tiklarsaniz abonelikle ilgili daha fazla ayrinti içeren bir pencere açilir.


Bir abonelige nasil yeni media eklerim?
Media terimi abonenin alabilecegi CD’yi veya DVD’yi ifade etmektedir. Sadece yükleme yapabilen (download only) müsteriler media sevkiyatlarini alamaz ama tüm ürünlerin alinabilecegi MSDN Subscriber Downloads sitesine erisebilir.  Bir yönetici hangi abonelerin media alabilecegini belirleyebilir.


Abonelige yeni media eklemek için önce degistirmek istediginiz özel aboneligi sonra açilan kutuda “Add Media” seçenegini seçin. Ortam sayfasi açildiginda, ortam türünü – “CD” veya “DVD” – dili ve ardindan “Finish” seçenegini seçin. Kullanici ilk MSDN ortami sevkiyatini 10 isgünü içinde almalidir.


Aboneligi nasil iptal edebilirim?
Bir abonelik iptal edildiginde, baska bir abonenin kaydolmasi için hazir olur. Bir aboneligi iptal etmek için Registration Details sayfasini baslatin, bir aboneligi seçin ve açilan kutudan “Cancel Subscription” seçenegini seçin. Iptal sayfasi açilir. “Cancel Subscriptions” seçenegini tikladiginizda, aboneligi iptal etmek isteyip istemediginiz soran bir onay kutusu açilir.


Anlasmayi ve abone verilerini nasil saklayabilirim?
Çogu sayfanin sag üst kösesinde bir “Download Data” baglantisi bulunmaktadir. Bu baglantiyi tiklarsaniz, bu sayfadaki verileri bir Microsoft Excel elektronik tablosuna (veya Excel kullanmiyorsaniz, baska bir dosyaya) kaydedebilirsiniz. Kayik tutmak veya farkli kayit numaralarindan gelen verileri birlestirmek için verileri yüklemek isteyebilirsiniz.


Bir abonelikteki bilgileri nasil degistirebilirim?
Abonelik ayrintilari ayri bir müsteri hizmeti web sitesinde degistirilmektedir. Bu siteye Yönetim sayfalarindan erisebilirsiniz.   1. Registration Details sayfasinda degistirmek istediginiz abonelikleri seçin. Sonra açilan kutudan “Change Subscription Details” seçenegini seçin.
  2. Bu sizi müsteri hizmeti sitelerine giden baglantilarin oldugu bir sayfaya götürür. Önce baglantilari gözden geçirin sonra degistirmek istediginiz abonelik için uygun bölgeyi seçin.
  3. Müsteri hizmeti web sitesi yeni bir pencerede açilir. Müsteri hizmeti web sitesi kendi giris sayfasina sahiptir. Giris için gerekli bilgileri inceleyin. Bu bilgilere sahip degilseniz, Yönetim sayfasindan kesip yapistirabilirsiniz.
  4. Müsteri hizmeti web sitesine giris yaptiktan sonra sagda eylem listesi görüntülenir.  Herhangi bir eylemi seçebilirsiniz.
  5. Bir kullaniciya ait abonelik bilgilerini degistirmek için “Account information” seçenegini seçin.

Bir lisansi siparis ettikten ne kadar sonra kayit ettirebilirim?
Bu kurumsal müsteri bayinizin ilgili MSDN lisansi siparislerini Microsoft’a ne kadar çabuk ilettigine baglidir. Kurumsal müsteri bayileri genellikle her hafta siparis bilgilerini verir ama bazi kurumsal müsteri bayileri farkli takvimlere bagli olabilir. Siparisinizin Microsoft Licensing Operations birimine iletilip iletilmedigini ögrenmek için kurumsal müsteri bayinize basvurun. Kurumsal müsteri bayisi siparisi Microsoft’a sunduktan sonra müsteriler normal kosullarda 24 saat içinde çevrimiçi web sitesinde kayit olabilir.


MSDN/TechNet Lisansimi ne kadar süre için kayit ettirmeliyim?
Müsteriler MSDN veya TechNet toplu lisanslarini lisans anlasmasi bitis tarihinden en az 30 gün öncesine kadar istedikleri tarihte kayit ettirebilir.  MSDN ortami lisans anlasmasinin bitis tarihinden 90 gün önce kayit ettirilmelidir.


Ek media setleri satin alabilir miyim?
Evet. Select ve Enterprise Agreement lisansi müsterileri Kurumsal Müsteri Bayilerinden ek media satin alabilir. Open lisansi müsterileri bölgelerindeki MSDN Aboneligi Hizmetleri Merkezinden ek media setleri satin alabilir. Irtibat telefonu numaralarinin listesini http://msdn.microsoft.com/subscriptions/resources/phonelist.asp adresinde bulabilirsiniz.

2 thoughts on “MSDN ADMINISTRATOR (MSDN YÖNETİCİ) SİTESİ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *