Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!

Degerli ziyaretçilerim, uzun bir süredir (yaklaşık 2 aydır) günlüğümle ilgilenemiyorum. Bunda günlüğümü yeni bir sunucuya taşıyacak olmam ve yogun bir iş döneminde olmamın etkisi oldu. Bundan sonra günlüğümle daha yakından ilgilenip paylaşmak istediklerimi burada yayınlayacağım. Yakın bir zamanda günlüğümü artık www.seferalgan.com adresi üzerinden güncelleyeceğim.

Microsoft ve DSL

Domain Driven Architecture(alana yonelik mimari) son yillarda çokça konusulan konu. Alana özgü diller(Domain Specific Languages) de bu kavramin bas elemani. Microsoft yeni nesil gelistirme araçlari ile DSL’e onem vermeye basladi. Geçtigimiz günlerde Microsoft’ta katildigim egitimde henuz beta asamasinda olan  DSL gelistirmek için kullanilan altyapilari ogrendim. Yine çok güzel bir is çikarmislar. Oyleki bu DSL toolunu kullanarak kendi is kollariniza yonelik bir çok dil gelistirmeniz mümkün. Ornegin VS.NET içinde UML diagramlarini üreten diller bile gelistirmeniz mümkün. Yani bu framework kullanilarak her türlü görsel modellemeyi çikarmaniz olasi. Üstelik bu araç ile olusturulan modellerden çesitli sablonlara uyan kodlar veya dökümanlarda çikrabiliyorsunuz. Su anda olgunlusma doneminde olan DSL Tool’unun yakin bir zaman içerisinde gündeme oturacagini tahmin ediyorum.


DSL Tool’unu kullanabilmek için Visual C++ .net çalisma ortamina ihtiyaciniz var. Ayrica VS.NET 2005 kullaniyor olmaniz gerekir.


DSL Tool ile ilgili detayli bilgi için :  http://msdn.microsoft.com/vstudio/teamsystem/workshop/DSLTools/default.aspx

linq preview vs.net 2005 RTM ‘de çalışan versiyonu yayınlandı

VS.NET 2005 RTM yayinlandiktan sonra ilk sorum acaba C# 3.0 preview’larini güncelledilermi oldu? Zira yayinlanan versiyon sadece Beta 2 ile birlikte çalisiyo. Bir  iki gün sonra daha once beta 2 de çalisan LINQ Preview Add-On aracinin RTM versiyonu yayinlandi. Ne diyelim C# takimi iyi çalisiyor galiba:)


Yeni ugulamayi indirmek için : http://msdn.microsoft.com/netframework/future/linq/

MVP Global Summit 2005 Ardından…

Ekim ayi basinda Microsoft’un davetlisi olarak MVP Global Summit 2005’e katilmak üzere ABD’ye gitmistim. ABD seyahatim ile ilgili günlügüme geçte olsa birseyler yazmamak olmazdi. Bu seyahet hem gezi anlaminda hemde yeni birseyler ögrenme anlaminda çok güzel geçti diyebilirim. Kisa bir süreligine gitmis olmamiz ve 16 saatlik yorucu uçak yolculuguna katlanmis olmamiz en kötü yani idi sanirim. Tabi her yurtdisi seyehatinde yasamis oldugum aç kalma durumundan bahsetmeye gerek bile yok.!

Gezinin en faydali yanlarindan bir tanesi elbetteki yillarca kitaplarini okudugumuz saygideger bir çok insanla tanismis olmakti. Ve tabiki dünyanin 4 bir yanindan gelen yaklasik 1500 MVP ile biraraya gelmek.. Microsoft kampüsünde Anders Hejlsberg’den C# 3.0 dinlemek ve Don Box‘ in Indigo egitimine katilmak ise ayri keyif vericiydi.


– Egitimler Microsoft kampüsündeki 33 numarali binada gerçeklesti.

Microsoft’ta çalisan bir arkadasimin verdigi bilgiye göre kampüs yaklasik olarak 60 binadan olusmakta. Kampüsteki binalar numaralari ile anilmakta genellikle. Bir üniversite kampüsünü andiran ortamda yapilacak en güzel sey zaten yazilim gelistirmek olacagini rahatlikla anlayabilyoruz.– Türk MVP’lerden Hakan Ulagan ile kampüs girisindeyiz.
Hayatimda katildigim en keyifli teknik içerikli sunumlardan bir tanesi Don Box’un Indigo ve WWF (Windows Workflow Foundation -umarim yanlis hatirlamadim-) konulu semineriydi. Don Box su anda Microsoft’ta Indigo ekibinin basinda olan kisi. Microsoft’tan önce Develop Mentor’da çalisiyordu.

Not : WWF, Orcas ile birlikte gelecek olan bir framework olup yazilimlar içerisindeki workflow(akis)’lari hizli bir sekilde uygulamamiza yariyor.


– Don Box sunum sirasinda…


– Don Box ve ben
Bildiginiz gibi Microsoft henüz C# 2.0’in kullanildigi platformun son sürümünü çikarmadan geçtigimiz ay C# 3.0 ile ilgili ilk bilgileri yayinladi. C# 3.0’i ve C# ile ilgili vizyonu, C# dilinin gelistiren ekibinin basinda bulunan ve Microsoft’taki 14 Distingushed Engineer (Ayricalikli Mühendis) ünvanina sahip olan kisilerden biri olan Anders Hejlsberg ‘ den dinlemek çok keyifliydi.

Kisisel bir yorum yapmak gerekirse, gördügüm kadariyla Anders Hejlsberg çok mütevazi ve sicakkanli birisi. Bir iki cümlede olsa kendisi ile konusma firsati buldum. Ve tabiki C# 3.0 ile ilgili imzali bir döküman almayida ihmal etmedim 🙂


– Anders Hejlsberg C# 3.0 anlatiyor


– Anders Hejlsberg ve Ben
Anders Hejlsberg’in sunumundan sonra daha küçük bir grup (Dünya da bulunan diger C# MVP leri )bir araya geldik ve C# 3.0 da bulunan yenilikler üzerinde tartistik. Bir çok yeni fikirler çikti ve muhtemeln bu yeni fikirleri C# 3.0 da görecegiz.

-C# Compiler & Language takimindaki Program Manager’lar ile C# ta olmasi gereken özellikler hakkinda tartisirken
Sadece egitimlere katilmadim elbette, aksamlari ve egitim bittikten sonra genelde Seattle civarlarinda geziyorduk. Seattle’da bulunan bir akvaryumu gezmeyide ihmal etmedik. Zaten çok da gezilecek yer yok her yer birbirine benziyor.

-Seattle bogaz manzarasi 🙂

Dünyanin ilk açilan Sturbuck kafesinin Seattle’da oldugunu ögrendigimde nasil bir yer oldugunu merak etmistir. Türkiye’ye dönmeden bir gün önce içinde oturmasamda önünden geçmek nasip oldu.– Dünyanin ilk Sturbucks’i


Ilk Sturbucks Cafe’nin içi… Genelde uzak dogulu çalisanlar bulunuyor kafelerde.


Ilk Sturbucks Cafe 1971 yilinda Seattle’da açilmis…
Burasida yine son gün anilarindan bir kare. Seattle’in Space Needle (yanlis hatirlamadim umarim) isimli kuleden görüntüsü. Tam bu sirada asagida baseball maçi vardi. Kisa sürede olsa ilk defa baseball maçini canli olarak izlemis oldum
 
Galata kulesinden Seattle manzarasi 🙂