.NET 1.1 ile ilgili baz istatistikler..

.NET 1.1 ile ilgili bazi istatistikler..


Types: 8,866 (of any kind)
Classes: 5,602 (2,183 public)
Attributes: 297 (257 public)
Delegates: 334 (213 public)
Interfaces: 983 (659 public)
Enums: 1,085 (710 public)
Value types: 565 (121 public)

Members: 414,990 (of any kind, instance and static)
Methods: 281,630 instance, 12,797 static
Events: 13,160 instance, 24 static
Properties: 44,689 instance, 1,233 static
Fields: 28,478 instance, 32,979 static

Google’dan Grafik Editörü

Grafik editörü dediysem Photoshop’a rakip sanmayin 🙂 Picassa bilgisayarinizdaki grafikleri ariyor buluyor ve indexliyor. Daha sonra bu resimler üzerinde bazi efektler uygulamaniza ve basit islemler gerçeklestirmenize olanak veriyor. Ms Paint’in biraz gelismisi diyebiliriz. Ancak uygulamanin görsel tasarimi oldukça sik. Boyutuda oldukça küçük olan bu uygulamayi incelemekte fayda var. Ürünü http://www.picasa.com/ adresinden inceleyebilir, veya google tarafindan sunulan yazilimlarin tümüne erisebileceginiz gibi http://www.google.com/downloads/ adresinden download sayfasina ulasabilirsiniz.

Güncelleştirmeleri yüklemek için Windows Update Web sitesini kullandığımda, ‘yüklemeler başarısız oldu’ hatası alıyorum. ‘Windows Update.log dosyası 80070643’ hatası alıyorum. Sebebi nedir?

Bu sorun, asagidaki kosullardan biri veya daha fazlasi dogru oldugunda olusabilir:


 • %Systemroot%\System32\Catroot2 klasöründeki günlük dosyasi veya veritabani bozulmus olabilir.
 • Sifreleme Hizmetleri, devre disi olarak ayarlanmis olabilir.
 • Baska Windows dosyalari bozuk veya eksik olabilir.
 • %Windir% klasöründe ve alt klasörlerinde gizli özniteligi ayarlanmis olabilir.
 • Imzasiz sürücü olmayan yükleme davranisi Grup Ilkesi ayari (yalnizca Windows 2000 SP2 ve önceki sürümleri), Yüklemeye izin verme veya Uyar ve yüklemeye izin ver olarak ayarlanmis ya da asagidaki kayit defteri anahtarinda Policy ikili degeri 0 olarak ayarlanmamis olabilir:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Non-Driver Signing

 • Güvenilen yayinci kilidini etkinlestir Grup Ilkesi ayari açiktir ve Güvenilen yayincilar sertifika deposunda uygun sertifikaniz bulunmamaktadir. Bu Grup Ilkesi ayari Grup Ilkesi MMC ek bileseninde Kullanici Yapilandirmasi, Windows Ayarlari, Internet Explorer Bakimi, Güvenlik, Authenticode Ayarlari altindadir.


  Bazi güncellestirmeleri veya programlari yükleyemiyorsunuz
  http://support.microsoft.com/kb/822798/tr/
 • ASP.NET ile geliştirdiğim web uygulamalarımda, zaman zaman session bilgilerim kayboluyor. Nedeni nedir, çözüm yolu ne olabilir?

  Bu problem, antivirüs yazilimlari web uygulamanizin dosyalarini tararken ortaya çikabilir. Tarama süreci sirasinda, antivirüs yaziliminiz, Global.asax,web.config ve/veya machine.config dosyalarini, degistirilmis olarak isaretlerler. Bu degisim, .NET Framework’ün, web uygulamanizi geri planda yenidenbaslatilmasina sebep olur. Eger, session bilgileriniz, “in-process” modda (varsayilan olarak bu sekildedir) tutuluyorsa, web uygulamaniz yeniden baslatildigi zaman bütün session bilgileriniz kaybolur. Çözüm için asagidaki makaleyi referans alabilirsiniz.


  PRB: Session variables are lost intermittently in ASP.NET applications
  http://support.microsoft.com/kb/316148/

  Windows XP sistemimizi Service Pack 2 ile güncelleştirdik. Internet Explorer 6 kullanıyoruz ve bir web sayfasını görüntülemek istediğimizde uygulama cevap vermiyor veya sistem kilitleniyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

  Konuyla ilgili olarak yayinlanmis 885932 numarali makaleye asagidaki baglantidan ulasabilirsiniz.


  Internet Explorer stops responding or crashes, and you receive an access violation in Vgx.dll, when you view a Web page in Internet Explorer 6.0
  http://support.microsoft.com/kb/885932/tr/


  Çözümü için ise yükleyebileceginiz güncellestirme için bkz.  Update for Internet Explorer 6 for XP Service Pack 2 (KB885932)
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=5437f94d-899f-425c-b2a4-893ba3a16d71

  XP üzerinde Service Pack 2 yüklemek istediğimizde “The product key used to install Microsoft Windows may not be valid” hatası alıyoruz. Bunun nedeni ne olabilir?

  WindowsBunun nedeni Microsoft tarafindan geçerli olmayan bir ürün anahtari ile sisteminizi kurmus olmanizdir. Bu durumda sisteminiz yasal olmayan bir lisans ile çalisiyor görünmektedir. Eger sisteminiz daha önceden kurulmus ve size teslim edilmis bir Windows XP ise, satin almis oldugunuz firma veya OEM üreticisi ile görüserek, satin almis oldugunuz isletim sisteminin yasal bir Windows yazilimi oldugunu teyit ediniz. Konu hakkinda yayinlanmis makaleye asagidaki adresten ulasabilirsiniz.  You receive a “The product key used to install Microsoft Windows may not be valid” error message when you try to install Windows XP Service Pack 2 (883254)
  http://support.microsoft.com/kb/883254/tr/

  Windows işletim sisteminizin açılışında “NTLDR is missing” hatası alıyoruz. Sistemi yeniden kurmadan ya da onarmadan bu soruna çözüm bulabilmek mümkün müdür?

  Bu hatanin nedeni iki dosyanin yanlis yapilandirilmasi ve silinmis olmasidir. Orijinal Windows isletim sistemi CD nizden bu iki dosyanin yeniden kopyalanmasini saglayabilirsiniz. Nasil yapilacagi konusunda asagidaki makaleyi referans olarak alabilirsiniz.  You receive an “NTLDR is missing” error message when you start your Computer
  http://support.microsoft.com/kb/320397/tr/


   

  Şirketimizde Open Lisanslı olarak satın alınmış Windows XP’ leri kullanıyoruz. Tüm yeni aldığımız sistemler için Windows XP nin kurulumunda otomatikleştireceğimiz ayarlar var mıdır?

  Sysprep aracini kullanarak Windows XP’ nin yüklenmesini otomatiklestirebilirsiniz. Nasil yapilacagi konusunda asagidaki makaleyi referans olarak alabilirsiniz.  Windows XP’nin basariyla dagitilmasini otomatik olarak gerçeklestirmek amaciyla Sysprep araci nasil kullanilir
  http://support.microsoft.com/kb/302577/tr/